Disleksi Hastalığı

Konuşma, okuma, dinleme, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerine sahip olma veya kullanma noktasında zorluk yaşatan bir hastalıktır.
Disleksi kısaca bir öğrenme bozukluğu olarak tanımlanabilir.

Okula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez.

Hastalığa sahip çocuklarda dikkat eksikliği veya bozukluğuda görülebilir. Bu hastalığa sahip cocuklara sözlü sınavlar vermeyi tercih etmelisiniz.  Test olarak tabir edilen çoklu seçmeli sınavlarda daha başarılı oldukları görülmektedir.

Bilakis zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen disleksi farkedilmeyebilir. Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır..

İzafiyet teorisini ortaya çıkaran büyük bilgin Albert Einstein, kalipso müziğinin kralı Harry Belafonte, büyük mimar, heykeltraş ve Mona Lisa’yı resim dünyasına armağan eden ressam Leonardo da Vinci, İrlandalı yazar Yeats, başta “Düşünen adam”olmak üzere pek çok önemli eserin sahibi heykeltraş Rodin, sinema oyuncusu Tom Crouse, şarkıcı ve sinema oyuncusu Cher disleksili ünlüler arasındadır. “/([\|\(\)\[\]\\\/\+^])/\\