Bitkisel tedavi yöntemleriyle göz bebekleri iltihabı : Gözbebekleri iltihabı, gözün kazayla yaralanması veya romatizmalı hastalarda üşütme sonucu ortaya çıkar. Bazen; şeker hastalığı, burun hastalıkları ve frengili hastalarda da görülür. Hastalık, vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Göz bebeği iltihabı belirtiileri ; Hasta, fazla ışığa bakamaz. Gözlerinde veya gözlerinin üst kısmına gelen bölgede şiddetli ağrılar vardır. Gözlerde; sulanma ve kızarıklık da görülür. Göze dikkatle bakıldığında; renkli kısmın (iris’in) etrafındaki rengin de koyulaştığı görülür. Üşütme sonucu ortaya çıkan göz bebekleri iltihabında, aşağıdaki bitkisel seçenekler uygulanır.

Fesleğen ve su : 1 avuç fesleğen, havanda iyice döğülüp, lapa haline getirilir. Temiz bir gaz bezi arasına doldurulduktan sonra göz kapakları üzerine konur. Bir gece bekletilir. Ertesi sabah ılık su ile yıkanır.

Çay, nane, su : 1 su bardağı kaynak suya; 1 kahve kaşığı çay ve 1 kahve kaşığı kuru nane konur. 5 dakika bekletilip, süzülür. Artan posa, bir gaz bezinin arasına doldurulup, gözlerin üzerine konur.

Mürver çiçeği, su : 4 bardak suya; 2 tutam kuru mürver çiçeği konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Bitkisel tedavi yöntemleriyle göz kapağı iltihabı : Gözkapağı iltihabı; gözkapağı kenarlarının iltihablanıp, kızarma, kabuklanma ve ağrı yapmasıyla ortaya çıkar. Tedavi için aşağıdaki bitkisel ilaçlar kullanılır.

Sarımsak : 1 diş sarımsak; iyice dövülüp iltihaplanan yere sürülür. 6 saat sonra ılık su ile yıkanır.

Karbonat ve su : Yarım su bardağı sıcak suya; yarım kahve kaşığı karbonat konup, iyice karıştırılır. Göz kapaklarına banyo yapılır.

Sofra tuzu ve su : Yarım su bardağı sıcak suya; 1 kahve kaşığı sofra tuzu konur. İyice karıştırıldıktan sonra, göz kapaklarına banyo yapılır.