gül hastalığıGül Hastalığı nedir Her yaşta görülebilen, genelde yüzde beliren küçük kırmızı, bazılarıda iltihaplı oluşabilen, daha çok  10-35 yaşları arasında görülen cilt hastalığı olan gül hastalığını hemen hemen herkez hayatında birkere yada bikaçkez  geçirmektedir. Tıp dilinde rosacea olarak bilinen hastalık,  daha çok ruhsal sıkıntılar, stres sebebiyle ortaya çıkan, sık görülen bir deri hastalığıdır.

Gül hastalığı belirtileri

Kırmızı yuvarlak güle benzeyen üzeri hafif beyaz kabuklu döküntülerle seyreder. Bazen tek büyük bir lezyonla ba?lar. Bu; öncü, haberci plaka madalyon denir,hastalık bazen “madalyon hastalığı“ olarak da anılır.

Döküntüler en çok gövde, sırtta ve kollarda görülür. Sırtta çam a?acının dallarını andıran bir görünüm oluşur; bu görünüme “noel çam? deseni” denir.

Gençlerde daha çok olmakla birlikte her yaşta görülebilir. Bahar aylarında sık rastlanır. Virüslere kar??(HHV-7) alerjik bir reaksiyon olduğu üzerinde durulmaktadır.

Hastalık genellikle kalıcı bir iz bırakmaz; fakat esmer kişilerde zaman içinde gerileyen kahve renkli lekeler kalabilir.

Herkes hayatında bir kere ya da daha fazla gül hastalığı geçirebilir; ancak hastalık kronik değildir. Hastalığın seyrinde kaşıntı görülebilir. Hastalık bazen tek bir madalyonla seyredebildiği gibi; bazen çok şiddetli bir seyirle vücudun %80’ini tutabilir.

Tan? ve tedavisi

Hastalık bulaşıcı değildir. Tan?, dermatolojik muayene ile konulur. Pitriasis rosea genellikle sırt?, boynu, göğsü, karn? ve kol ve bacakların üst bölümünü etkiler.
Döküntü herkeste farklı seyredebilece?i için tanıda bazen zorluk çekilebilir. Döküntünün sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir, ara sıra döküntü vücudun farklı alanlarında, örneğin vücudun alt kısmı ve yüzde görülebilir. Gövdedeki mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı ile kar??abilir. Bazı ilaç reaksiyonlarında görülen döküntüler de “pitriasis rosea”ya benzeyebilir. Bu durumlarda dermatoloji uzmanı tarafından alınan deri biyopsisi ile tanı konulabilir.

Tedavide; döküntüleri ve kaşıntıy? gidermek için ağızdan alınan veya sürülebilen bir takım ilaçlar kullanılabilir. Nemlendirici losyonlar,antihistaminikler ve kortizonlu kremler sık kullanılan ilaçlardır.