Hantavirüs, bunyaviridae ailesinden bir virüstür. Bu grupta 7 virüs bulunur: bunyavirüs, phlebovirüs, nairovirüs, tospovirüs, orthobunyavirüs, unclassified bunyavirüs ve hantavirüs.

Hantavirüs ismi Dr. Lee Ho-Wang tarafindan Hantaan virusunun Kore kanamalı ateşine yol acan virus izole edildigi Hantan Irmagından gelmektedir. Hantaan virusu ile iliskilendirilen hastaliga Kore kanamalı ateşi artik kullanilmiyor veya Dünya Sağlık Örgütü tarafindan kabul edilmis ismi ile böbrek sendromlu kanamalı ateş adi verilir. Nelerden bulaşır:
-Pamuk faresi Sigmodon hispidus bir hantavirus taşıyıcısıdır ve kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için bir tehlike te?kil ederler.
-Hantavirüs çeşitli kemirgen türleri vasıtasıyla taşınır. Hastalığın bulaşması hastalıklı kemirgenlerin dışkıs?, idrarı veya salyasıyla doğrudan temas yoluyla olmakta ya da bu hastalıklı kemirgenlerin dışkıs?, idrarı veya salyasının hava yoluyla solunmasıyla meydana gelir.
-Hantavirüs insandan insana bulaşmaz.

Belirtileri:
Ba? ağrısı, hafif ateş, ciltte kanama, titreme ve hastaların üçte birinde belirtisi olmamaktadır.

Tetikledi?i hastalıklar:
Akciğer hastalığı, akut böbrek yetmezliği veya hemorajik ateş..

Tedavisi:
Farelerden insanlara geçen hanta virüsünün, kesin bir tedavisi yoktur. Virüsü ta??yanların büyük bölümü kurtarılamıyor. Bilimadamları bu virüse karşı a?? geliştirme çalışmaları sürdürmektedir.

Kuluçka dönemi:
Bu virüsün kuluçka dönemi 12 ila 21 gündür.

Önlemler:
-Farelerden özellikle tarlada çalışanlar tarla farelerinden uzak durulmal?.
-Farelerin bulunduğu ortamlarda çalışırken eldiven kullanmak ve maskea??zlık takmak gerekir.
-Bulaşma şüphesi “/([\|\(\)\[\]\\\/\+^])/\\