İmpetigo bir cilt hastalığıdır, halk arasında okul yaraları olarakda bilinir. Bakteriler nedeniyle ortaya çıktığı bilinir, vücutta genellikle yüzde, kollarda ve bacaklarda görülür.

Bulaşıcıdır ve antibiyotik tedavi gerektirebilir. Kesinlikle ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulmalıdır. Bulaşıcı olduğu için çevrede bulunan çocuklara veya aile bireylerine bulaşabilir. impetigo hakkında geniş bilgi aşağıdaki detaylarda mevcuttur.

 

Önemli Noktalar
-İmpetigo bakterilerin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur.
-İmpetigo yaygın olarak yüz ile kol ya da bacaklarda oluşur
-İmpetigo bulaşıcıdır ve bir aile bireyinden diğerine ya da okulda bir çocuktan diğerine geçebilir
-İmpetigo antiseptik deri solüsyonları ile tedavi edilir. Ayrıca, ağızdan antibiyotik alınması ya da deriye antibiyotikli krem sürülmesi de gerekebilir.

İmpetigo nedir?

İmpetigo, deride akıntı ve kabuk oluşumuna ve bazen de su toplayan kabarcıklara neden olan bakteri kökenli bir cilt enfeksiyonudur. Yüz ya da kol ve bacaklar gibi belli bölgelerde birkaç gün içinde oluşur. Bazen gövdeye de
yayılabilir.
İmpetigo çok bulaşıcıdır ve bu bağlamda bir aile bireyinden diğerine veya okulda çocuklardan birbirlerine bulaşabilir. Bu nedenle “okul yaraları” olarak da adlandırılır.

Enfeksiyon normal olarak herhangi bir belirtiye neden olmaz ve yara izi bırakmaz. Bazen egzama gibi bir cilt hastalığının üzerinde oluşabilir. Bu, egzamalı derinin patlayarak sarı kabuklu daha kötü bir duruma gelmesine
neden olabilir.

Nasıl tedavi edilir?
bulloz-impetigoİmpetigo bir böcek ısırığının kaşınması ya da derideki hafif bir çatlağın mikrop kapması sonucunda başlayabilir. Bunu önlemek için, kesik ya da çiziklere antiseptik solüsyon sürülmesi gerekir.

Enfekte olan deriyi antiseptik solüsyon ile yıkama ve doktorun verdiği
antiseptik kremi sürme hafif impetigo vakalarının tedavisinde etkili olabilir.
Enfeksiyonun çok yaygınlaşması durumunda, doktor antiseptiklerle birlikte
kullanılmak üzere antibiyotik (ağızdan) verebilir.
İmpetigo enfeksiyonu olan çocuklar diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır.
Ağızdan antibiyotik tedavisinin başlamasının ardından 24 saat sonra çocuk
artık bulaştırıcı değildir ve enfeksiyonu başkalarına bulaştıramaz.