Bebeklerde görülen bitmek bilmeyen bir karın ağrısıdır. Kendi çocuğumuzdan da bildiğim çok rahatsız edici, geceleri bebeği rahatsız ettiği kadar anne ve babayıda uykusuz bırakan henüz bir doktor tarafından da çare gösterilemeyen bir rahatsızlıktır.

Bildiğimiz tek şey bu rahatsızlığın ilk 25 günden sonra ortaya çıktığı ve her bebekte farklı bir süre sürdüğüdür. Bazı bebeklerde 3 ay bazılarında 5 ay sürmekte olduğu söyleniyor lakin biz kendi bebeğimizde bu sıkıntıyı 7 ay boyunca yaşadık. Gerçekten hem bebek hemde ebevenyler için yıpratıcı bir süreç.

Bazı doktorlar bebek için rezene yağı, anne için ise rezene çayı önermekteler. Faydasını görenler olduğu kadar, faydasını görmeyenler de çok. Tespitlerimiz süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan annelerin, laktoz ile ilgili sorunları olan annelerin bebeklerinde bu problemin daha fazla yaşanıyor olması.

Bu konuda yapılabilecek testler var laktoz duyarlılığınızı ölçtürebilirseniz bebeğiniz için laktozlu besinler tüketmemeye gayret gösterebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu çözümü bulunmayan yıpratıcı bir problem lakin anne ve babanın bu süreçte sabırlı olması gerekmekte. Anne ve babanın birbirlerine dinlenmek için vakit ayırarak aşmaları gereken bir durum aksi halde uykusuz anne ve baba daha sinirli daha gergin oluyor ve bu gerginlik sonucunda bebeğinde daha fazla stress yaşaması söz konusu oluyor.

Allah hepimizin evladına sıhhat, afiyet, şifa versin.