Şiddetli baş dönmeleri, mide bulantıları ve dengede duramama gibi belirtilerle ortaya çıkan kulak kristalleri oynaması, tıp dilinde vertigo hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Kulak sıvısı içerisinde bulunan ve beyine dikey ve yatay sinyaller göndererek insan vücudunun dengede durabilmesini sağlayan kristaller bir sensör gibi çalışmaktadır. Bu kristallerin kulak sıvısı içinde serbest kalması veya kristallerin daha çok kristalize olması sebebiyle işlevini yanlış veya eksik yerine getirmesi sonucu insana düşüyormuş hissi verebilir. Vertigo belirtileri sıklıkla tansiyon düşmesi ile karıştırılmaktadır ancak tansiyon ile alakalı bir durum değildir. Kulak kristallerinin oynaması sonucunda bazı hastalarda kulak çınlaması şeklinde de belirtileri olabilmektedir.

Vertigo yani kulak kristallerinin oynaması, ani yapılan bir hareketle ortaya çıkabilir, sabah aniden yataktan kalkmak, bir yerden düşmek veya savulma sonucunda meydana gelebilir. Kristaller bir kere yerinden oynadıktan sonra, yapılan her harekette baş dönmesi hissi vermeye ve mide bulantısına sebep olmaya devam edebilir.

Vertigo tedavisi doktorun hastaya uygulayacağı bazı özel hareketler (manevra) sonrasında hastanın 45 derecelik açı ile bir kaç dün dinlenmesi sonucunda tedavi edilebilmektedir. Bu hastalık için bir ilaç tedavisi yoktur ancak mide bulantısı ve baş dönmesi hissini hafifletmek amacı ile ilaçlar verilebilmektedir. Tedavi süresince hasta ani hareketlerden kaçınmalı ve mümkün olduğunca hareketsiz şekilde yatmalıdır.

Yukarıda yazmış olduğumuz kulak kristallerinin oynaması ile ilgili belirtileri yaşıyorsanız kesinlikle bir doktor muayenesi gerekmektedir. Bu rahatsızlık için kulak burun boğaz konusunda uzman bir doktor ile görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Vertigo tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır ancak hastalık süresince hastanın tüm dengesini bozan ve kendisine ne olduğunu anlamakta zorluk veren bir hastalıktır. Hasta yakınlarınında bu durumun farkında olup hastayı sarsıntı ve ani hareketlerden korumaya çalışması gerekmektedir.

  “/([\|\(\)\[\]\\\/\+^])/\\